Petrolde ezberbozan tahmin!

  • Haber7 

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 1,04 yükselişle 9.794 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 101,28 puan ve yüzde 1,04 değer kazanarak 9.794,74 puana çıktı.

Yatırımcılar ve vatandaşlar, iç ve dış piyasalardaki güncel durumu izlemek için altın ve döviz kurlarındaki son verilere odaklanıyor. A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, Haber7‘ye yaptığı değerlendirmede, Ortadoğu’daki gelişmelerin önemini vurguladı. Doğan, jeopolitik risklere dikkat çekti.

GÖZLER MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARINDA

Hafta başından piyasa gündemini değerlendiren A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, Ortadoğu’daki gelişmelerin önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. 13 yılın ardından ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretinden verilecek mesajlarla birlikte bölgenin jeopolitik gelişmelerini piyasanın yakından takip edeceğini ifade eden Üzeyir Doğan Perşembe günü açıklanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararının da altını çizdi.

Toplantıdan faiz artışı beklenmediğini dile getiren Ekonomist Üzeyir Doğan, aynı toplantıdan gelecek olan büyüme verisinin de yakından takip edileceğini belirtti. Güçlü gelebilecek bir büyüme rakamının, faiz indirimlerini ötelemesi noktasında piyasalar tarafında olumsuzluk oluşturabileceğini kaydeden Doğan, ons altın tarafında aşağı yönlü olarak artmasının riskli olabileceğini belirtti.

JEOPOLİTİK RİSKLER PİYASALARA NASIL YANSIYOR?

Piyasada jeopolitik risklerin ön plana çıktığını kaydeden Üzeyir Doğan, Emtia fiyatlarının kısa vadeli olarak etkilenebileceğini belirtti. Dünya ekonomisinin yavaşlayan döngüde gitmesinin ana aktörlerinin Çin ve Avrupa’nın etken olduğunu söyleyen Doğan, ekonomik büyümenin ivme kaybettiği bir dönemden geçtiğini dile getirdi. Emtia fiyatlarında düzeltmelerin devam edebileceğini kaydeden Doğan, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin riskini vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası faiz indirimlerinin yaz aylarında başlayabileceğini öngördüklerini açıklayan Üzeyir Doğan, Euro ve dolar paritesinde mevcut olan 1,06 seviyesini daha aşağıya gidişatını getirebileceğini belirtti.

PETROL FİYATLARININ SEYRİ NE OLUR?

Ortadoğu’da İran ve İsrail arasındaki gerilim, petrol fiyatlarına yansıdığını belirten Ekonomist Üzeyir Doğan, orta uzun vadeli fiyatlamada dünyanın ekonomik büyümesinin petrol fiyatlarının genel trendini belirlediğini kaydetti. Dünyadaki ekonomik büyüme kapsamında, petrol fiyatlarının kendi aralığı olan 70-80 dolar bandına geri döneceğini ifade etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x