Britannica ansiklopedisine giren ilk ve tek iş insanı Cem Uzan olmuştu…

Gökmen Mert KURAL

100 sürekli editör ve 4400 katılımcı yazar tarafından hazırlanan Britannica, hala dünyanın en gelişmiş akademik ansiklopedisi kabul edilir. Geçtiğimiz günlerde Britannica’da dikkatimi çeken bir başlığa denk geldim. Britannica, firari iş insanı Cem Uzan’ı kabul etmiş.

Dijital olarak Britannica’ya girdiğinizde de Cem Uzan hakkında geniş bir yazı var. Uzan’ın kişisel bilgilerini içeren maddede, hem iş dünyasındaki gelişmeleri, kurduğu şirketleri hem de siyasete girişi hakkında detaylı bilgi bulunuyor. Bir de Cem Uzan hakkında açılan davalar var tabii.

Britannica tarafından en fazla önemsenen kısmı ise bir dönem sahibi olduğu Telsim ile Nokia ve Motorola arasındaki davaydı. O davada da Uzan, 4 milyar dolar tazminat ödemişti. 2009 yılında Türkiye’den kaçan ve Fransa’ya yerleşen Cem Uzan dışında diğer isimlerin Britannica’da olup olmadığına baktım.

VEHBİ KOÇ, SAKIP SABANCI LİSTEDE YOK

Evet; ansiklopediye giren ilk ve tek iş insanı Cem Uzan olmuştu. Ne merhum Sakıp Sabancı, ne merhum Vehbi Koç, ne Eczacıbaşı ailelerinin fertleri vardı listede. Godiva gibi küresel bir markanın sahibi olan Türkiye’nin en zengin insanı Murat Ülker de yoktu ansiklopedide. Genç Parti kurucusu olması nedeniyle Uzan, Siyasetçi ve iş insanı kategorisindeki tek Türk olmuştu. Diğer siyasi parti temsilcilerine baktım. Örneğin İyi Parti Başkanı Merak Akşener’e bile yer verilmemişti ama Uzan vardı.

OSMANLI TORUNU MİLYARDER AİLE ALDI

Ansiklopedideki tek Türk iş kadını ise uluslararası alanda önemli projelere imza atan Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’ya yer verilmişti. Britannica, dünyada ünlü bankacı Safra Ailesi’ne ait. Dünyanın en zengin ailelerinden biri. Aile üyelerinden Joseph Safra’nın 20 milyar dolardan fazla serveti vardı. Diğerlerini de kattığımızda rakam oldukça fazlalaşıyor. Safra Ailesi’nin Osmanlı torunu olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Ailenin ilk önemli üyelerinden olan Jacob Safra, İstanbul’un en güçlü bankerlerinden biriydi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x